Thanks To All Who Participated in the All-American Homebrew Competition (U.S. vs. The World)

There were 270 entries judged and 158 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Cassidy Shibiya Pat’s RIP’n Kolsch 6C: Kolsch
2nd Dave Dixon Dreaded English Barleywine 19B: English Barleywine Northern Kentucky Homebrewers Guild

Winning Entries

Table 1: U.S. - Light Lager and Amber Hybrid (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Randy Simmons
Co-Brewer: Brendon Breitenstein
California Common 7B: California Common Beer brewing network
2nd Kevin Zix Simply Steam 7B: California Common Beer M.A.S.H.
3rd William Magnuszewski CaliCo 7B: California Common Beer CMI

Table 2: US - Light Hybrids (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Glenn Kuh Stargazer 6B: Blonde Ale Bloomington Hop Jockeys
2nd Kevin Zix Wiggles Wobbler Blonde Ale 6B: Blonde Ale M.A.S.H.
3rd Glenn Kuh Good Karma 6D: American Wheat or Rye Beer Bloomington Hop Jockeys

Table 3: US - American Ales (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Ryan Mills Am. Pale 10A: American Pale Ale Foam Blowers of Indiana
2nd Michael Roszkowski Evil Bunny 10A: American Pale Ale NKY Homebrewer's Guild
3rd Anthony Meyer
Co-Brewer: Christopher Frede
DogBerry Brewing Bray’s On Target Brown Ale 10C: American Brown Ale

Table 4: US - Robust Porter / American Barleywine (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Roszkowski Evil Dreaded Octopus 12B: Robust Porter NKY Homebrewer's Guild
1st Tim McKee
Co-Brewer: MP
Messin With Sasquatch 19C: American Barleywine CMI
2nd Jared Whalen BFB 19C: American Barleywine Northern Kentucky Homebrewers Guild
2nd Caleb Stringer Black Pearl Porter 12B: Robust Porter
3rd Dave Dixon Dreaded Jake Porter 12B: Robust Porter Northern Kentucky Homebrewers Guild
3rd William Magnuszewski Marcus Breath 19C: American Barleywine CMI

Table 5: US - American / Imperial IPA (29 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Aaron Boyle Modest IPA 14B: American IPA
2nd Doug McCrackin McCrackin’s IIPA 14C: Imperial IPA The Brewing Network
3rd Patrick Connelly Angel Sweat IPA 14B: American IPA NKY Homebrewers Guild
HM Michael Roszkowski Evil Koala 14B: American IPA NKY Homebrewer's Guild

Table 6: German - Light Lagers / Pilsners (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Aaron Marcheski The Division Bell 1D: Munich Helles BBL
2nd Doug McWhinnie Crossbill Pils 2A: German Pilsner (Pils) MASH
3rd Kelly Montgomery
Co-Brewer: Mark Landers
Guggelheim 2A: German Pilsner (Pils) Delhi Mashers
HM Tom Luers
Co-Brewer: Jon Luers
The True Ancient Source Of Life (T66) 2A: German Pilsner (Pils) Bloatarian Brewing League

Table 7: German - European Amber / Dark Lagers (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Ericksen Late Night Moves 3A: Vienna Lager Ann Arbor Brewers Guild
2nd Caleb Stringer O-Fest 3B: Oktoberfest/Marzen
3rd Michael Ericksen Black Bear Ahead! 4C: Schwarzbier Ann Arbor Brewers Guild

Table 8: German - Bocks (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Brian Steuerwald Mitternacht 5D: Eisbock Foam Blowers of Indiana
2nd William Magnuszewski Spartinator 5C: Doppelbock CMI
3rd Nathan Compton Penetrator 5C: Doppelbock Foam Blowers of Indiana

Table 9: German - Hybrids (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Cassidy Shibiya Pat’s RIP’n Kolsch 6C: Kolsch
2nd Michael Roszkowski AlternaBunny 7C: Dusseldorf Altbier NKY Homebrewer's Guild
3rd Nathan Compton Alt School Girls Are Easy 7A: Northern German Altbier Foam Blowers of Indiana
HM William Magnuszewski DusselDork 7C: Dusseldorf Altbier CMI

Table 10: German - Wheat / Rye (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Taylor Wheat Dopplebock 15C: Weizenbock Bloatarian Brewing League
2nd Josanna Dixon Bonehead Weissbier 15A: Weizen/Weissbier Northern Kentucky Homebrewers Guild
3rd Tobias Brauer
Co-Brewer: Lucas Miller
Carriage House Hefeweizen 15A: Weizen/Weissbier

Table 11: UK - Pale Ales (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Josanna Dixon Bonehead ESB 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Northern Kentucky Homebrewers Guild
2nd Caleb Stringer Hooked On Bitters 8B: Special/Best/Premium Bitter
3rd Charlie Rowe ESB 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale)

Table 12: UK - Scottish & Irish Ales (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Taylor Scottish Wee Heavy 9E: Strong Scotch Ale Bloatarian Brewing League
2nd Nathan Compton The Scottish Loveknot 9E: Strong Scotch Ale Foam Blowers of Indiana
3rd Bradley Shouse Pee Wee Heavy 9E: Strong Scotch Ale

Table 13: UK - English Brown Ales (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dave Dixon Dreaded Southern Brown 11B: Southern English Brown Ale Northern Kentucky Homebrewers Guild
2nd Ryan Mills SEB 11B: Southern English Brown Ale Foam Blowers of Indiana
3rd Ryan Mills Mild 11A: Mild Foam Blowers of Indiana

Table 14: UK - Porters (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st William Magnuszewski Kathryn The Great 12C: Baltic Porter CMI
2nd Aaron Marcheski Mac Taddy 12A: Brown Porter BBL
3rd Nathan Compton Porterchic 12A: Brown Porter Foam Blowers of Indiana

Table 15: UK - Stouts (22 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Kelly Montgomery
Co-Brewer: Mark Landers
Black Eye Mama 13D: Foreign Extra Stout Delhi Mashers
2nd Brad Ballinger Land Of Magog 13F: Imperial Stout CMI
3rd Tim Palmer Sowing Ralph’s Oats 13C: Oatmeal Stout Foam Blowers of Indiana

Table 16: UK - English IPA / Barleywine / Old Ale (6 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dave Dixon Dreaded English Barleywine 19B: English Barleywine Northern Kentucky Homebrewers Guild
2nd Dave Dixon Dreaded EIPA 14A: English IPA Northern Kentucky Homebrewers Guild
3rd Andrew Korty Shipman’s Card 14A: English IPA Foam Blowers of Indiana (FBI)

Table 17: Belgian - Belgian and French Ales (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Evan Rouse
Co-Brewer: Greg Rouse
Belgian Wild Ale 16E: Belgian Specialty Ale NKY Homebrewers Guild
2nd John Schneider OPB Saison 16C: Saison
3rd Nicole Steward Epiphany 16E: Belgian Specialty Ale

Table 18: Belgian - Sours (4 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Caleb Stringer Grand Cru 17B: Flanders Red Ale
2nd Michael Fairbairn Sour Sal 17C: Flanders Brown Ale/Oud Bruin NKY Homebrewers Guild
3rd William Magnuszewski How Sour 17B: Flanders Red Ale CMI

Table 19: Belgian - Strong Ales (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Caleb Stringer Belgian Dark Strong 18E: Belgian Dark Strong Ale
2nd Philip Meyer Belgian Blond 18A: Belgian Blond Ale Bloatarian Brewing League
3rd Caleb Stringer Belgian Blonde 18A: Belgian Blond Ale

Table 20: Fruit Beer (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Lindsay Bohanske
Co-Brewer: Mike Bohanske
The Bearded Lady 20A: Fruit Beer
2nd Josanna Dixon Bonehead Apricot Wheat 20A: Fruit Beer Northern Kentucky Homebrewers Guild
3rd Dave Dixon Dreaded Cherry Stout 20A: Fruit Beer Northern Kentucky Homebrewers Guild

Table 21: Spice/Herb/Vegatable Beer (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jared Whalen Hopefully Awake 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Northern Kentucky Homebrewers Guild
2nd Michael Roszkowski Gin Bunny 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer NKY Homebrewer's Guild
3rd Patrick Connelly Clark’s Revenge 21B: Christmas/Winter Specialty Spiced Beer NKY Homebrewers Guild

Table 22: Smoke-Flavored and Wood-Aged (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andy Grigg EIEIO2 22C: Wood-Aged Beer Bloatarian Brewing League
2nd Dave Dixon Dreaded Barrell Aged English Barlywine 22C: Wood-Aged Beer Northern Kentucky Homebrewers Guild
3rd Keith Taylor Bourbon Barrel Wee Heavy 22C: Wood-Aged Beer Bloatarian Brewing League
HM Jared Whalen Petersberg Smoked Porter 22B: Other Smoked Beer Northern Kentucky Homebrewers Guild

Table 23: Specialty (16 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Jason LeCrone Black Cat 23A: Specialty Beer Northern Ky Home Brewers Quild
2nd Scott Schrader
Co-Brewer: Sean Patton
Black Jack IPA 23A: Specialty Beer Bloatarian Brewing League
3rd Ian Hoopes Pee Wee Yeast 23A: Specialty Beer
HM Cory Davis
Co-Brewer: My 3 Year Old
Session Chocolate Coffee Stout 23A: Specialty Beer